16 Feb 2023

Pojďte vyzkoušet Beta verzi eM Client pro iOS a Android

Obvykle články na blogu nepíšu přímo já a nechávám to na mých šikovných kolezích. Dnes ale udělám výjimku, protože mám pro vás připravenou opravdu velkou novinku. Po dlouhém vývoji a spoustě práce je tady první mobilní beta verze eM Clienta pro iOS a Android. Vím, že je to dlouhodobě nejžádanější věc od vás uživatelů, a proto to pro nás byla a je velká priorita. Předem je ale potřeba říct, že je to verze určená k beta testování, obsahuje chyby a od první oficiálně vydané verze nás dělí určitě ještě několik týdnů. Chtěli jsme se ale o tento první náhled aplikace s vámi podělit, abychom mohli pro finální vydání vzít v potaz vaši zpětnou vazbu. Nicméně je to pro nás velký krok vpřed, který, jak doufáme, náležitě oceníte.

eM Client mobile - BETA

Historie

Naše cesta (a já byl na ní od samého prvopočátku) začala před dlouhými 16 lety s vizí vyvinout nejlepší aplikaci pro e-mailovou komunikaci a správu kalendářů na trhu. Ne všechno šlo vždy tak snadno a rychle, jak jsme si na začátku představovali, ale náš produkt se zlepšoval každou verzí, a to jak z hlediska uživatelského rozhraní, vzhledu, tak i rozsahu funkcí. Sami se můžete podívat, jak se vyvíjel na této stránce.

Tím, jak se eM Client zlepšoval, jsme získávali větší a větší počet uživatelů, který nás motivoval do další práce. Za to vám patří dík. Jen díky vaší podpoře můžeme eM Client dále rozvíjet. V roce 2018 jsme přišli s verzí pro macOS, která se přes počáteční dětské nemoci postupně zařadila mezi nejpoužívanější e-mailové aplikace na Macu.

Svět se ale nezastavil a postupně se ukázalo, že desktopová verze nebude stačit. Bylo zřejmé (a naši uživatelé nám to dávali jasně najevo), že musíme přijít i s mobilní verzí, která bude s desktopovou aplikací co nejlépe spolupracovat. Dali jsme si trošku načas, ale ta chvíle právě přichází…

Jeden kód vládne všem

Nechtěli jsme se stát jen další šedou e-mailovou aplikací, kterých je na Androidu i na iOS nemalé množství. V čem je tedy mobilní eM Client jiný? Zejména v tom, že se nám povedl husarský kousek a technické jádro aplikace je společné pro mobilní i desktopovou verzi. To nám umožňuje od prvního vydání (které se děje právě teď) využít kvality a komplexnosti kódu nastřádaného za dlouhá léta vývoje desktopové aplikace. Okamžitě je tedy k dispozici plná podpora všech e-mailových služeb, technologií a protokolů jako v desktopové aplikaci. Oprava na jedné platformě se s další aktualizací vždy automaticky projeví i na všech dalších platformách.

Výkon

Mobilní eM Client byl od začátku navržen tak, aby zvládl zápřah srovnatelný s desktopovým bratříčkem. Jako výchozí nastavení sice například stahujeme jen poslední měsíc zpráv, abychom urychlili počáteční synchronizaci a ušetřili datový tok, ale mobilní eM Client hravě zvládne synchronizovat celou historii vaší pošty a to klidně pro desítky emailových účtů a práce s ním bude stále rychlá, tak jak ji znáte z desktopu. S tím souvisí i možnost se snadno a rychle posunovat v seznamu, který obsahuje desítky nebo stovky tisíc zpráv. To naše konkurence zpravidla neumí nebo nezvládá. Mobilní eM Client je prostě plnohodnotný nástroj ve vašem telefonu (nebo tabletu) bez kompromisů.

Důvěrně známé uživatelské rozhraní

Produkty našich konkurentů zpravidla vypadají a chovají se na každé platformě jinak. Je to způsobené tím, že na každém takovém projektu pracuje úplně jiný tým. Tomu jsme se chtěli při návrhu mobilní aplikace za každou cenu vyhnout a nastavit prostředí tak, aby při přechodu mezi platformami byl uživatel hned doma. To znamená, že používáme podobné prvky uživatelského rozhraní, stejné ikony, stejný rozsah funkcí, velmi podobné členění nastavení aplikace nebo například zobrazení seznamu složek včetně všech typů složek, které si jde zobrazit v desktopové verzi. Kamkoliv se v aplikaci vydáte, budete poznávat prvky z „velkého“ eM Clienta a mělo by vám být na první pohled vše jasné.

Import

Kompatibilita s desktopovou verzí jde tak daleko, že kromě všech svých účtů můžete do mobilní verze přes QR kód jedním kliknutím naimportovat šablony, podpisy, rychlé texty, PGP a S/MIME certifikáty a většinu dalších nastavení (jako například jestli chcete zobrazovat konverzace nebo ne). Tento import můžete udělat nejen při prvním spuštění mobilní aplikace, ale i kdykoliv později. Stačí jen najít v desktopové aplikaci (musíte mít poslední verzi) příslušné tlačítko QR Export.

Rozsah funkcí

Mobilní eM Client je taky unikátní v rozsahu funkcí. Tohle už není jen aplikace pro vyřízení toho nejnutnějšího, než se dostanete zpátky k PC. Na rozdíl od našich konkurentů můžete dělat naprostou většinu operací i v mobilní aplikaci. Seznam funkcionality zahrnuje:

 • Podporu IMAP, POP3, Exchange, Office365 a Google Suite
 • Automatické nastavení účtů
 • Plnou podporu konverzací
 • Kompletní správu složek
 • Velmi pokročilé vyhledávání
 • Rychlé filtry
 • Podporu štítků (na Gmailu i na dalších podporovaných službách)
 • Šablony
 • Podpisy
 • Rychlý text
 • Archivaci
 • Odložení zpráv na později
 • Sledování odpovědí
 • Pokročilou správu soukromí (externího obsahu) včetně detekce sledovacích pixelů
 • Okamžitý překlad příchozích zpráv
 • Šifrování a podepisování zpráv pomocí S/MIME a PGP (včetně podpory eM Keybook)
 • Oblíbené a globální složky
 • Složky uložených hledání
 • a mnoho dalšího

Co zatím neumíme

V první verzi je dostupná oproti desktopu pouze emailová funkcionalita. Nenajdete zde tedy správu kontaktů, kalendářů, úkolů, poznámek ani chat. Postupně ale budeme tyto funkce do aplikace přidávat, tak aby se stala opravdu plnohodnotnou alternativou k desktopové verzi.

V nyní zveřejňované betě zatím není k dispozici podpora cloudových příloh, rychlých poznámek ke zprávám, správa pravidel, hromadné nebo odložené odesílaní, možnost vypnout avatary nebo změnit počet řádků náhledu v seznamu zpráv. Nelze také použít gesto pro zoom (zvětšeni/zmenšení) v detailu zpráv ani přepnout v tmavém módu obsah konkrétní zprávy do originálních barev.

Beta verze také zatím nepodporuje tzv. push notifikace, takže o nové zprávě se zatím na iOS dozvíte pouze, když je aplikace na popředí a na Androidu, když aplikace běží alespoň na pozadí. To je poměrně velké téma, které aktuálně řešíme.

Pro jaké zařízení je mobilní eM Client dostupný a jak ho vyzkoušet?

Mobilní eM Client je dostupný pro Android a iOS.

Android verzi je možné stáhnout z Google Play Store.

iOS verzi je možné stáhnout pomocí tzv. Test Flight aplikace dostupné na Apple App Store. Po nainstalování Test Flight aplikace stačí pro instalaci eM Client for iOS kliknout na tento odkaz.

Mobilní eM Client lze nainstalovat na zařízení typu mobilní telefon i tablet. Tady je ale třeba podotknout, že pro tablety aplikace zatím není plně optimalizovaná z hlediska uživatelského rozhraní. Na tom budeme v následujících týdnech také pracovat.

Kam hlásit chyby a posílat zpětnou vazbu

Jak již bylo zmíněno, jedná se o beta verzi, která určitě není bez chyb. Může být nestabilní, nedostatečně rychlá a responzivní, může mít problémy se zobrazováním některých zpráv a může se chovat různě na různých zařízeních. Důležité pro nás je o těchto chybách vědět. Stejně jako se dozvědět o tom, že vám třeba v nějakém ohledu nevyhovuje uživatelské rozhraní nebo vám nějaká možnost nebo funkce chybí.
To všechno nám, prosím, posílejte na [email protected]. Budeme se postupně snažit vám odpovídat a reportované problémy řešit. Pomozte nám udělat mobilní aplikaci co nejlepší. Budeme vašim názorům naslouchat (já osobně budu číst veškerou zpětnou vazbu, kterou nám pošlete).

Další plány do budoucna

Vydáním mobilní aplikace naše plány rozhodně nekončí. Pro rok 2023 máme v rukávu mnoho dalších zajímavých záležitostí. Mimo dalšího přibližování mobilní aplikace k desktopu (zejména kalendář, kontakty, úkoly a poznámky) plánujeme pro desktopovou verzi 10 například podporu klasifikačních kategorií pro zprávy, které znáte z Gmailu, přepracovaný chat s podporou multichat platforem jako je například Slack, podporu Rychlých akcí pro tvorbu jednoduchých maker, vylepšený vzhled a mnoho dalšího. Zároveň také pracujeme na webové verzi eM Clienta tak, abychom vám mohli nabídnout sjednocenou uživatelskou zkušenost napříč opravdu všemi platformami.


Michal Bürger
CEO

Android Mail Inbox
Android Mail folder
Android New Message
iOS Advanced search
iOS Conversation
iOS Mail Settings
Tablet inbox
Tablet compose